Almanya’da Avrupa Parlamentosu milletvekili Matthias Ecke’ye saldırı

Almanya’nın Saksonya eyaletinin Dresden kentinde, Sosyal Demokrat Parti (SPD) Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili Matthias Ecke’nin uğradığı saldırıda ağır yaralandığı bildirildi. SPD Saksonya Eyalet Teşkilatı’ndan yapılan açıklamaya göre, AP seçimleri için partinin Saksonya’dan liste başı adayı olan Ecke, afiş asarken saldırıya uğradı. Açıklamada, saldırıda ağır yaralanan Ecke’nin ameliyat edilmesi gerektiği ifade edildi.

‘DEMOKRATİK DEĞERLERİMİZ SALDIRI ALTINDA’

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, SPD Saksonya Eyalet Teşkilatı Eş Başkanları Hennig Homann ve Kathrin Michel’ın ortak açıklamasında, Ecke’ye yapılan saldırının ülkedeki herkes için bir alarm sinyali olduğu belirtilerek, “Demokratik değerlerimiz saldırı altında” denildi. SPD Eş Genel Başkanları Saskia Esken ve Lars Klingbeil da söz konusu saldırıyı kınayarak, “Failler demokratik toplumun temsilcileri olarak bizlerin gözünü korkutmak istiyorlar ama asla başarılı olamayacaklar” ifadelerini kullandı.

İÇİŞLERİ BAKANI: HUKUK DEVLETİ BUNA SERT ŞEKİLDE KARŞILIK VERECEK

Almanya’nın SPD’li İçişleri Bakanı Nancy Faeser ise AP seçimleri öncesinde Ecke’ye yönelik bu saldırının siyasi amaçlı olduğunun teyit edilmesi durumunda, bunun demokrasiye yönelik bir saldırı olacağını vurguladı. Demokrasi karşıtı şiddetin yeni bir boyut kazandığını ifade eden Faeser, hukuk devletinin buna sert şekilde karşılık vereceğini kaydetti.

DRESDEN POLİSİ: KİMLİĞİ BELİRSİZ DÖRT KİŞİ SALDIRDI

Dresden polisinden yapılan açıklamaya göre, kimliği belirsiz dört kişi Schandauer Caddesi’nde SPD için afiş asan 41 yaşındaki bir kişiye saldırdı. Saldırıya uğrayan kişi yaralandı ve hastaneye kaldırıldı. Bu olayın öncesinde de dört kişi, aynı cadde üzerinde Yeşiller Partisi için afiş asan bir kişiye daha saldırmıştı. Saksonya Eyaleti İçişleri Bakanlığı olaya ilişkin soruşturma başlatıldığını açıkladı.​​​​​​​

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x