Beypazarı Maden Suyu yasağı… İsviçre’den uyarı

Türkiye’de en çok tüketilen maden suyu markalarından “Beypazarı” hakkında İsviçre’den dikkat çeken bir bilgi paylaşıldı. İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik Bürosu’nun paylaştığı rapora göre Beypazarı Maden Suyu’nda yüksek miktarda “bor” bulundu.

Bu nedenle satışının yasaklanması ve tüketilmemesi gerektiği bilgisi paylaşıldı.

Raporda ayrıca Beypazarı Maden Suyu’nun içinde bulunan “Bor”un insan sağlığını tehlikeye soktuğunu, hamile kadınlarda ise çocuk gelişimini engellediği bilgilerine yer verildi.

İşte Beypazarı ile ilgili hazırlanan raporda yazılanlar:

“Genel uyarı: Çok yüksek bor içeriği

Beypazarı marka maden suyu

Resmi inceleme kapsamında maden suyundaki bor içeriğinin çok yüksek olduğu tespit edildi.

Federal Gıda Güvenliği Dairesi ve Veteriner İşleri (BLV), Beypazarı markasına ait maden suyunun kullanılmamasını tavsiye ediyor.

BAK-SAN GmbH şirketi markanın ürünü derhal kaldırdı, satıştan çekildi ve geri çağırma başlatıldı.

Beypazarı’ndan konuyla ilgili bir açıklama gelmedi.

Beypazarı sahibi Niyazi Ercan ve Cemil Ercan kim.

1961 yılında Ankara’da doğan Niyazi Ercan, Gaziantep’ten ayrılarak çalışmak için Ankara’ya yerleşen Beypazarı Maden Suyunun kurucusu Cemil Ercan’ın oğlu. Şu an ikinci kuşak temsilci olarak Beypazarı Maden Suyu Yönetim Kurulu başkanlığı görevini yürütmekte. TED Ankara Koleji mezunu olan Niyazi Ercan, yükseköğrenimini makina üzerine tamamladı. 1984 yılında evlenen Niyazi Ercan evli ve iki çocuk babası.

Türkiye’nin ilk maden suyu üreticilerinden olan Ercan Ailesi 1957 yılında kurulduğunda 6000 şişe kapasiteli Beypazarı Maden Suyu, bugün 60 bin m2 kapalı alana kurulu ve sektörünün en büyüğü olma özelliği taşıyan tesisinde, saatte 300 bin şişe üretim kapasitesine sahip lider maden suyu şirketi konumunda.

Niyazi Ercan, bugün 27 farklı ülkeye ihracat yapıyor.

Niyazi Ercan, markanın ismini aldığı Beypazarı ilçesinin tanıtımına da büyük katkı sağlamakta.

MANSUR YAVAŞ’IN MEMLEKETİ

Beypazarı aynı zamanda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın doğup büyüdüğü ve belediye başkanlığı yaptığı ilçe.

Mansur Yavaş, 23 Mayıs 1955’te Ankara, Beypazarı’nda doğdu.

İlk, orta ve lise eğitimini Beypazarı’nda tamamlayan Yavaş, 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Askerliğini savcı olarak yaptı ve 13 yıl Beypazarı’nda serbest avukat olarak çalıştı.

Siyasete ilgisi gençlik yıllarında başlayan Mansur Yavaş 1989-1994 yılları arasında Beypazarı Belediyesi Meclis üyesi yaptı. 1999-2009 yılları arasında da iki dönem Beypazarı Belediye Başkanı seçildi.

2009, 2014, 2019 yerel seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’na aday olmuş ve 2019 ve 2024 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’nden Belediye Başkanı seçildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x